Záhadné lebky z Petu

27.03.2013 10:50
zdroj: magazin.atlas.sk

V 19. storočí boli v Peru na polostrove Paracas objavené podivné ľudské ostatky, ktoré mali okrem iného neprirodzene dozadu pretiahnuté lebky.  Ani archeológovia nevedia presne povedať, aká kultúra bola na Paracase objavená, a či sa náhodou nejedná o neznámy druh človeka. Môžu mať artefakty niečo spoločné s bytosťami z iných svetov?

Podivuhodné lebky
Podľa archeológov pochádzajú múmie s podivnými pretiahnutými lebkami z 3. storočia pred Kristom. Lebky, ktoré na Paracase boli objavené sú podľa mnohých odborníkov veľmi zvláštne, nepodobajú sa totiž vôbec na ľudské lebky. Vedci sa však prikláňajú k názoru, že lebky niekto cielene ešte v detstve deformoval, pravdepodobne zo spoločenských a kultúrnych dôvodov. U mnohých národov sa to robilo ešte v detskom veku, keď bola lebka mäkká a poddajná. Vykonávalo sa to pomocou bandáže s použitím kožených pásov alebo špeciálnymi drevenými sťahovacími dlahami. Samozrejme, že sa takáto deformácia lebiek nezaobišla bez obetí.

Tajomstvo stále neodhalené
Vedci sa síce deformáciu lebiek z Paracasu snažili vysvetliť racionálne, ale niektoré fakty podľa ďalších odborníkov akosi nesedia. Objem mozgovne, v ktorej bol uložený mozog bol totiž pri pretiahnutých lebkách asi o polovicu väčší, než je tomu pri dnešnom človeku. Mohli mať teda títo ľudia okrem lebky aj väčší mozog? Odborníci si myslia, že to je málo pravdepodobné. Čo však potom zaplňovalo polovicu pretiahnutých lebiek? Mohlo tam byť len prázdno? Poukazuje sa totiž aj na to, že očnice, v ktorých boli uložené oči, boli omnoho väčšie než je u človeka. Táto veľkosť nemá nič spoločné s umelým deformovaním lebiek. Vysvetlenie stále chýba.

Niektorí bádatelia si preto myslia, že múmie s pozostatkami patria k nejakému neznámemu druhu človeka. Okrem lebiek totiž vybočuje z bežnej anatómie predkolumbovských indiánov aj zvyšok kostier. Výška a typ vlasov totiž nezodpovedajú žiadnej juhoamerickej kultúre, zodpovedali by viacej Európanom. V tom čase však v Južnej Amerike ako iste vieme, žiadni Európania ešte neboli.

Mohli by byť teda lebky dôkazom toho, že staré civilizácie v Južnej Amerike navštevoval niekto múdrejší? Riadili sa snáď starovekí obyvatelia Peru nejakým výzorom bohov, ktorí sa v ich legendách vyskytovali? Podľa iných odborníkov sa pretiahnuté lebky dajú vysvetliť skafocefáliou, čo je lekársky výraz pre chorobne znetvorené lebky. Takáto vrodená chyba je spôsobená zrastaním lebečných švov, ktoré sa u zdravého človeka spájajú jednotlivými kosťami hlavy. Tým, že sú spoje zrastené, dochádza k deformácii tvaru hlavy. Je však možné, aby na jednom mieste bolo také veľké množstvo hendikepovaných ľudí? Niektorí odborníci to absolútne vylučujú, keďže skafocefália je veľmi vzácnym degeneratívnym ochorením. Aké tajomstvo teda peruánske pretiahnuté lebky skrývajú?

Pretiahnuté lebky sa totiž nenašli len v Peru, boli nájdené aj na iných miestach, napríklad v Egypte, Mexiku, Rusku, ale aj v Afrike. Dokonca slávna egyptská kráľovná Nefertiti mala podobne zdeformovanú lebku, ako sú tie na Paracase, dozadu pretiahnutú lebku mal aj egyptský faraón Tutanchamón. Ako je možné, že pretiahnuté lebky mali ľudia na rôznych miestach sveta nezávisle na sebe? Čo tieto deformácie spájalo, kto bol vzorom? Boli to bohovia z nebies ako hovoria staré legendy a poukazujú na to niektorí záhadológovia?

Stratené kultúry dávnoveku nám zanechali podivuhodný odkaz, ktorý nie sú ľudia zatiaľ schopní rozlúštiť, aj keď sa o to mnohí archeológovia snažili - niektoré fakty proste s vysvetleniami odborníkov nesedia. Múmie z Paracasu sa tak zaradili medzi ďalšie archeologické hádanky, ktoré zostanú asi navždy zahalené rúškom tajomstva.

Autor: Recber