
Prvýkrát sa o gambijskom netvorovi Európania dozvedeli až v prvej polovici 20. storočia od anglického lekára Thomasa H. Darlympla, ktorý na území Gambie pôsobil od roku 1935. Práve vtedy sa od miestnych obyvateľov dozvedel o tajomnom tvorovi, ktorý mal žiť v rieke Gambia a na ostrove Lililobong. Jemu samotnému sa však nikdy ninkenanku nepodarilo zazrieť, napriek opakovanej pomoci domorodcov, s ktorými po nej pátral. Gambijčania ninkenanku opisovali ako tvora s telom krokodíla, s krkom žirafy, s konskou tlamou a dlhým chvostom. Podľa ich odhadu mala byť ninkenanka dlhá asi deväť metrov.
A práve tento popis ninkenanky na Darlympla zapôsobil tak, že pri najbližšej príležitosti Gambijčanom priniesol model dinosaura, ktorého zainteresovaní domorodci okamžite spoznali. Tým modelom dinosaura bol plesiosaurus, ktorý mal však vyhynúť asi pred 65 miliónmi rokov. Odkiaľ by domorodci poznali ninkenanku (plesiosaura), keby ho v skutočnosti nevideli? Môže v rieke Gambia skutočne prežívať zástupca vyhynutého druhu dinosaurov?

Na gambijského netvora sa medzičasom pozabudlo, no záujem o tohto tvora opäť vyvolal nález britského študenta Owena Burnhama z roku 1983. Burnham, vtedy ešte pätnásťročný, sa prechádzal po brehu rieky Gambia, kedy narazil na zdochlinu veľkého tvora, ktorá sa podobala na dávno vyhynutého plesiosaura, no tento mal dĺžku „len“ asi päť metrov. Na jeho veľké sklamanie sa však ani cez všetku jeho snahu zdochlina nedostala k zodpovedným ľuďom, ktorí by pôvod tohto tvora potvrdili.
Zdochlinu okrem Burnhama totiž našli aj domorodci, ktorí jej odrezali hlavu a neskôr zničili aj telo zo strachu, žeby privolali ďalšieho netvora z rieky. Mohlo telo podľa päťmetrovej dĺžky patriť mláďaťu ninkenanky? To sa dnes už nikto nedozvie.
Čo na to prírodovedci?
Môže byť teda ninkenanka naozaj dávno vyhynutým plesiosaurom, ktorému sa podarilo prežiť v rieke Gambia? Podľa prírodovedcov to veľmi reálne nie je, pretože, celý druh nemôže prežívať len v jednej rieke, navyše, aby takýto druh nevyhynul, bolo by potrebných aspoň dvesto jedincov. Ak by ich však malo byť skutočne dvesto, v rieke Gambia by sa nijako neukryli pred očami zoológov.
Jediným riešením teda zostáva, že ninkenanka sa do rieky Gambie (údajne ninkenanku pozorovali aj v rieke Niger) dostala z Atlantického oceánu, kde je dostatok priestoru, aby sa tu ukrylo aj spomínaných dvesto jedincov. Do Afriky sa každoročne dostáva veľa výprav, ktoré pátrajú po tajomných tvoroch, a možno niektorá z nich o nejaký čas prinesie ďalšie svedectvo (možno aj dôkaz) o tvorovi, ktorého domorodci nazývajú ninkenanka.